BESKYDY

Místo:Beskydy
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Oblast pohoří Beskyd se nachází ve východním cípu Moravy, při hranicích se Slovenskou Republikou, na území Moravskoslezského a Zlínského kraje, na části bývalých okresů Vsetín, Nový Jičín a Frýdek- Místek.

Nejvyšším a nejrozsáhlejším článkem je hornatina Moravskoslezských Beskyd, dále pak Vsetínské vrchy. Moravskoslezské Beskydy se člení na Lysohorskou hornatinu s vrcholy Travný (1 203m), Ropice (1 082 m) a nejvyšším vrcholem i vůbec v Bekydech Lysou horou (1 323 m) a Radhošťskou hornatinu s vrcholy např. Smrk (1 276 m), Kněhyně (1 257 m) a Radhošť (1 129 m), na západě pak končí hřbetem Veřovických vrchů.

Vsetínské vrchy jsou pak odděleny od Moravskoslezských Beskyd sníženinou Rožnovské brázdy, dále jsou odděleny od Javorníků na jihu a na západě od Hostýnských vrchů údolím Vsetínské Bečvy. Na severu hranice Moravskoslezských Beskyd je členitá Frenštátská brázda, omezena na severu Štramberskou vrchovinou, která je součástí pásma pobeskydské pahorkatiny.

RELAXACE

Beskydská oblast, turisty objevována od druhé poloviny 19. století, je ideální pro milovníky aktivního odpočinku - pěší turistika pro začátečníky i náročné, s dalekými výhledy z vrcholů až na Velkou Fatru či Praděd; cykloturistika a zimní sporty. Můžete poznat vše i z hřbetu koně, nejedna jízdárna Vás pod odborným dohledem provede malebnou krajinou divokých Beskyd. Nabízí se i možnost rekreace u vody (řeky, vodní nádrže, koupaliště). Pro příznivce golfu se nabízí několik golfových hřišť, začleněné do krajiny pod horami. Nástupy na nejvyšší vrcholy usnadňuje jak hustá síť značených turistických cest, tak i přístup po silnicích.

Největšími turistickými a rekreačními oblastmi jsou např. : Visalaje, Bílý Kříž, Bumbálka, Bílá, Pustevny, Radhošť, Rožnov pod Radhoštěm, Bečvy, Soláň, Kohútka, Satina. Vrcholy jsou dostupné a na některé vedou i lanové dráhy. V oblasti je několik Naučných stezek, které doprovodnými tabulemi seznamují turisty s charakteristikami kraje a významnými památkami.

PŘÍRODA

V oblasti se nachází CHKO Beskydy, svou rozlohou 1 160 km? největší chráněná krajinná oblast v České republice, s přírodními rezervacemi, přírodními památkami a zajímavostmi. V posledních letech je opět zaznamenán v některých oblastech výskyt vlků, medvědů a rysů.

PAMÁTKY

Ochuzeni však nebudou ani zájemci o historii a kulturní památky. Romantická zákoutí a krásné výhledy do "podhradí" nabízí nejdochovalejší a největší hradní zřícenina na Moravě - hrad Hukvaldy. Nebo si celý den můžete vychutnávat atmosféru valašských dědin v Rožnovském Valašském muzeu v přírodě. Za návštěvu stojí i Frýdecký zámek se záhadnou studnou a město Štramberk s Trúbou, kde pečou medové "štramberské uši".

Ve městech beskydského regionu se uplatnila nejvíce renesance a pak baroko na sakrálních a světských stavbách, např. na zámcích ve Frýdku Místku, Vsetíně či Valašském Meziříčí. V oblasti jsou dvě městské památkové rezervace. Ve Štramberku aglomerace lidové architektury a Novojičínská památková rezervace tvořena historickým jádrem města s půvabným náměstím a sítí přilehlých uliček.

Lidová kultura Lašska a Valašska. Na úpatí Beskyd se dodnes zachovalo i několik vzácných roubených staveb, kostelů (nejstarší z nich jsou pozdně gotické, Guty - 1563) a půvabných dřevěných zvoniček.
Nejvíce lidových staveb pohromadě můžeme vidět již ve zmíněném Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (zal. 1925). Toto muzeum se postupně stává jediným dokladem připomínajícím v komplexnosti kulturu našich předků žijících v moravských a slezských Karpatech. Muzeum rekonstruuje na téměř 80ti ha celé historické prostředí se stavbami i s políčky, loukami, pastvinami, chová domácí zvířata a pěstuje historické plodiny (pohanka, gengel, křibice aj.). Upravuje se do podoby historické krajiny. V provozu jsou tři části expozice: Valašská dědina, Dřevěné městečko a Mlýnská dolina (mlýn, pila, valcha, lisovna oleje; dokončuje se hamr). K Valašskému muzeu v přírodě patří také soubor lidových staveb na Pustevnách.

Muzea a památníky zachycují místní historii a životy obyčejných i významných lidí, jako hudebního skladatele Leoše Janáčka nebo grafika Ferdiše Duši. Mezi nejnavštěvovanější rekreační střediska patří Pustevny, kde soubor lidových staveb od architekta Dušana Jurkoviče je národní kulturní památkou. Na výzdobě interiéru jedné z útulen se podílel malíř Mikoláš Aleš a v místním horském hotelu strávil noc i československý prezident Masaryk v roce 1928.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování v oblasti nabízí spousta hotelů, penzionů, chat i kempů.