ROTUNDA NA BUDČI U ZÁKOLAN (NKP) |
|
|
Předrománská rotunda svatého Petra a Pavla je nejstarší dochovanou kamennou architektonickou památkou u nás. Rotunda bývala součástí významného přemyslovského hradiště, pochází z přelomu 9. a 10. století doby knížete Spytihněva. Koncem 9. století, kdy se sídlo Přemyslovců přesunulo do Prahy, začala Budeč ztrácet na významu. Nějakou dobu sloužila jako údělný hrad českých kněžen.
Hradiště Budeč na návrší nad obcí Zákolany můžeme považovat za jeden ze symbolů české státnosti. Archeologové prokázali osídlení tohoto místa knovízskou kulturou, tedy již v pozdní době bronzové a na počátku starší doby železné (8.-6. stol. př. Kr.). Ve druhé polovině 9. století našeho letopočtu si zde zbudovali své hradiště Přemyslovci a Budeč patřila k centrálním hradům jejich středočeské domény. Kníže Spytihněv I. tu nechal po roce 895 postavit rotundu sv. Petra, v níž se podle svatováclavských legend učil knihám latinským mladý kněžic Václav, budoucí světec a patron české země. K původní předrománské lodi byla ve 12. století přistavěna románská věž a zřejmě tehdy bylo také rozšířeno svatopetrské zasvěcení i o sv. Pavla. Kolem roku 1585 bylo k lodi připojeno obdélné kněžiště a v 17. století sakristie. Hlavní chrámová loď Spytihněvovy stavby přestála všechny tyto úpravy v neporušeném stavu a je tak nejstarší stojící stavbou v České republice. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v rámci prohlídek organizovaných naším muzeem. K rotundě přiléhající hřbitov se stal místem posledního odpočinku významného pedagoga 19. století K. S. Amerlinga a historiků V. Davídka a O. Urbana.
Rotunda je ve správě Sládečkova Vlastivědného Muzea v Kladně.
Na hřbitově upoutá pozornost hrobka Karla Slavoje Amerlinga a jeho manželky Svatavy. Tento významný pedagog byl známý svým zájmem o Budeč, kterou vzhledem k údajům o výuce sv. Václava považoval za kolébku českého vzdělávání. Už deset let před svou smrtí si zakoupil na zdejším hřbitově místo, kam byl potom roku 1884 pohřben.
OTEVÍRACÍ DOBA
KVĚTEN - ZÁŘÍ: prohlídky zpravidla o víkendech a svátcích, 9,30 - 17.00 hod.
V době bohoslužby se neprovází. Mimořádné prohlídky s příplatkem.
dle počtu osob, nejméně ale 500 Kč.
VSTUPNÉ- dospělí 40 Kč
- děti do 15 let, studenti, senioři 20 Kč
- držitelé průkazů ZTP, ZTP-P, AMG, ICOM, NPÚ, Zväzu múzeí na Slovensku zdarma
DOSTUPNOST
Vzdálenost vzdušnou čarou: 11 km SV od Kladna.
- Vlakem: 1,5 km od železniční stanice Zákolany, trat číslo 093 Kladno - Kralupy nad Vltavou.
- Autobusem: do Zákolan i Kovár zajíždí autobusová linka č. 220022 ze stanice Praha Dejvická.
- Pěšky: po červené TZ z Okoře do Zákolan a Kralup nad Vltavou.
- Na kole:
- Autem: po zpevněných komunikacích ze Zákolan a Kovár je možné dojet i přímo k rotundě.
Zdroj informací: www.omk.cz
|
|
|