Úvod - Plzeňsko - Plzeň - PLZEŇ
Tip: zvolte region z mapy
Zobrazit celou ČR
|
Zvoleno: Plzeňsko - Plzeň - Naučné stezky
|
Region |
|
Typ |
|
Obec |
|
|
|
Střední Morava Haná, Hrubý a Nízký Jeseník, České Švýcarsko a Šluknovsko, Slovácko a Bílé Karpaty, Jižní Čechy, Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko, Máchův kraj, Krkonoše, Český ráj, Šumava, Písecko, Strakonice a Táborsko, Krušné hory a podkrušnohoří, Jizerské hory a Frýdlantsko, Lužické hory a Liberecko, Kladské pomezí |
|
|
PLZEŇ |
|
|
Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice. V západní části Čech zaujímá výrazné dominantní postavení jako silné průmyslové, obchodní, kulturní a správní centrum. Město bylo založeno v roce 1295 na soutoku řek Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže českým králem Václavem II. Výhodná geografická poloha mezi Prahou a zemskými hranicemi mu umožnila rychlý ekonomický rozvoj.
Status: statutární (krajské) město Celková výměra: 12.500 ha Počet obyvatel: 167.000 Kraj: Plzeňský kraj Nejníže položený bod: 293 m n. m. Nejvýše položený bod: 452 m n. m. Části: Bolevec (Plzeň 1), Slovany (Plzeň 2), Bory a Skvrňany (Plzeň 3), Doubravka (Plzeň 4).
PAMÁTKY
Královské město Plzeň bylo postavené na šachovnicovém půdorysu v gotickém slohu.
Historické jádro města bylo prohlášeno za městskou památkovou rezervaci. Z obranného systému do dnešní doby zůstal 27 metrů dlouhý úsek středověkých hradeb z doby kolem roku 1300.
Dominantou města je gotická katedrála sv. Bartoloměje z konce 13. století se 103 m vysokou vyhlídkovou věží, která je nejvyšší kostelní věží ve střední Evropě. Náměstí lemují původně gotické domy, dnes mají barokní a renesanční podobu. Renesanční radnice italského typu s nápadným širokým souborem kamenných portálů. Mezi významné památky dále patří původně gotická budova bývalých masných krámů, dnes výstavní síň Západočeské galerie, bývalá vodárenská věž, dřívější součást městského opevnění, či barokní budova biskupství od významného architekta Jakuba Augustona.
Významné je také historické podzemí Plzně, tvořené 25 km chodeb a sklepů vytesaných v pískovci. Ve třech patrech se táhnou pod historickým jádrem města. Spolu s podzemími v Jihlavě a Znojmě je největším v republice.
Vysoká kulturní i hospodářská úroveň města se odrazila v osobitém stavebním vývoji. Historické jádro města bylo v roce 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi cenné stavební památky patří zejména gotický chrám sv. Bartoloměje, renesanční radnice, barokní přestavby budov arciděkanství a františkánského kláštera či židovská synagoga.
Na přelomu 19. a 20. století vznikly náročné stavby veřejných budov, např. městské divadlo, muzeum, Měšťanská beseda ap. Zcela ojedinělý je soubor 18 domů vyzdobených sgrafity podle návrhů Mikoláše Alše.
V období industrializace v 19. stol. byly v Plzni založeny známé průmyslové giganty - strojírenský komplex Škoda a Plzeňský Prazdroj. Mimořádným projektem v rámci celé České republiky je současná výstavba moderní průmyslové zóny Borská pole. Úsilí o zkvalitnění úrovně vzdělání vyvrcholilo v roce 1991 založením Západočeské univerzity.
Neobyčejně široká je také síť středních odborných škol, gymnázií a škol uměleckých. V Plzni působí také mezinárodní instituce - Alliance Francaise, Anglická knihovna, Rakouská knihovna a Americké centrum. Duchovní tradice města byly posíleny založením biskupství v roce 1993.
KULTURA
K nejhodnotnějším tradicím plzeňského kulturního prostředí patří činnost Divadla J. K. Tyla. Plzeň je dějištěm kulturních akcí a festivalů mezinárodního významu - Smetanovské dny, Skupova Plzeň, Historický víkend, festival Na ulici, Pilsner Fest, Mezinárodní bienále kresby či festival Divadlo. V rámci Plzeňského kulturního léta jsou pořádány koncerty na otevřených pódiích v centru města.
Neobyčejně široká je také síť středních odborných škol, gymnázií a škol uměleckých. V Plzni působí také mezinárodní instituce - Alliance Francaise, Anglická knihovna, Rakouská knihovna a Americké centrum. Duchovní tradice města byly posíleny založením biskupství v roce 1993.
RELAXACE
Rekreační možnosti Plzně jsou bohaté, neboť město obklopují četné lesy s mnoha vodními plochami. Okolí města skýtá rozmanité možnosti výletů za historickými památkami Plzeňska.
ZAJÍMAVOST
V roce 2010 byla Plzeň vyhlášena jako "Evropské hlavní město kultury 2015".
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 86 km JV od Prahy
- Vlakem: Přímé spojení s Prahou, stanice Plzeň hlavní nádraží a dále Plzeň zastávka, Plzeň-Jižní předměstí, Plzeň-Skvrňany, Plzeň-Zadní Skvrňany, Plzeň-Křimice, Plzeň-Doubravka, Plzeň-Bílá Hora, Plzeň-Koterov, Plzeň-Doudlevce.
- Autobusem: MHD, Plzeň CAN, přímé autobusové spojení s Prahou (Praha, ÚAN Florenc ).
- Pěšky: Plzeň s okolím propojuje také velké množství turistických tras, které vedou na všechny strany.
- Na kole: Město je protkané cyklotrasami.
- Autem: K Plzni vede dálnice D5.
ZDROJ INFORMACÍ: www.plzen.eu
|
|
|