LABSKÝ DŮL – PERLA KRKONOŠ

Labský ledovcového původu, po ledovci zde zůstaly morénové valy, místy až dvacet metrů vysoké. Ve střední části protéká Labe úzkým skalnatým korytem přes kamenné prahy, závěrečnou část Labského dolu tvoří Labské jámy, které jsou uzavřené téměř kolmými skalními srazy, vysokými až 200 metrů.

Krásu Labského dolu umocňuje několik vodopádů. Největší a nejkrásnější je do několika stupňů rozdělený Pančavský vodopád, jehož vody zde padají ze skalní hrany až do hloubky 250 metrů. Dalším je Labský vodopád, kde se v umělé nádrži u Labské boudy zadržovala voda a stavidla se otevírala před zraky užaslých turistů. Kvůli ochraně přírody však byla tato atrakce zrušena a tak má dnes Labský vodopád spíše kaskádový charakter.

Nad horním okrajem dolu stojí Labská bouda, která má zajímavou historii. Kolem roku 1830 si zde jedna podnikavá žena zřídila malou budku z kamení a roští a prodávala hostům mléko, kávu a kořalku. V roce 1877 zde byla z iniciativy hraběte Harracha postavena chata, kterou bylo na přelomu 19. a 20. století pro stále se zvyšující zájem turistů nutno rozšířit přístavbami. V této podobě vydržela až do roku 1965, kdy do základů vyhořela. O čtyři roky později byl položen základní kámen k novému objektu, který dostal podobu moderního horského hotelu.

Mezi nejoblíbenější turistické trasy patří cesta od Labské boudy po hraně Labského dolu na Zlaté návrší, k Vrbatově chatě a mohyle Hanče a Vrbaty. Jsou z ní nádherné výhledy na Labský důl a Pančavský vodopád. Od mohyly Hanče a Vrbaty je nádherný pohled na centrální část Krkonoš, považovaný za jeden z nejkrásnějších u nás. Mohyla Bohumila Hanče, který zde zahynul při závodě na 50 kilometrů při nenadálé sněhové bouři. Spolu s ním zmrzl o několik desítek metrů dál i jeho přítel Václav Vrbata, který se vyčerpanému Hančovi snažil dojít pro pomoc.

Ještě v roce 1791 se uvádělo, že Labský důl je lidmi nedotknutelná pustina. V 19. století se sem místní lidé vydávali trhat meruzalku skalní - rybíz, který jinak rostl jen na jednom místě na slezské straně Krkonoš. Báby kořenářky sem chodívaly i na léčivé byliny. Dnes je Labský důl oblíbeným místem mnoha turistů, kteří přijíždějí obdivovat jeho ojedinělou krásu.