Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Redakce - Zajímavosti - Mozart v Brně koncertoval v jedenácti a náhodou


Tisknout

Mozart v Brně koncertoval v jedenácti a náhodou

Včera v osm večer uplynulo rovných 250 let od chvíle, kdy se v Salcburku rozplakalo dítě jménem Wolfgang Amadeus Mozart. Jeden z největších skladatelů všech dob začal jako šestileté zázračné dítě, mocně propagované otcem Leopoldem, doslova brázdit Evropu.

Návštěvu génia i jeho kulaté narozeniny si připomínají od Vídně, přes Frankfurt a Paříž až po Londýn. Nejinak je tomu v Brně.

Celoroční program desítek mozartovských koncertů doplní plastika. První z plánovaných dvanácti soch velikánů spjatých s Brnem, kterými chtějí radní zkrášlit město, bude patřit právě Mozartovi.

Výtvarná soutěž na podobu památníku skladatele, který v říjnu 1767 poprvé navštívil Brno, bude vypsána do jara. Zřejmě bronzový Mozart bude postávat na Zelném rynku před divadlem Reduta, v jehož taverně den před koncem roku 1767 koncertoval. Mozart se v Brně zastavil jako jedenáctiletý a málokdo už ví, že to bylo spíše náhodou. Leopold Mozart měl totiž i se svými dvěma dětmi - Wolfgangem a jeho sestrou zvanou Nannerl - původně namířeno do Vídně na svatbu šestnáctileté dcery Marie Terezie. Mladinká nevěsta ovšem krátce před sňatkem podlehla epidemii černých neštovic.

Vídeň se ponořila do smutku, zákazu divadelních i koncertních vystoupení a hygienických opatření. Z koncertů sourozenecké dvojice Mozartových sešlo.

Otec rodiny Leopold rázem změnil plány. Potřeboval děti odvézt do bezpečí a zároveň chtěl využít styků s bohatými příznivci hudby na Moravě. V pátek odpoledne 23. října 1767 z Vídně vyjel kočár. Cílem Mozartových bylo Brno, později Olomouc.

Mozart v Brně koncertoval náhodou

Při cestě do Olomouce přenocovali v neznámém brněnském hostinci a 26. října ještě poobědvali ve Vyškově. Nikdo z rodiny netušil, že v Brně stráví Vánoce roku 1767. „Do Vídně nepřijedeme před 1768, protože se v Brně přece jen budem muset nejméně 10 dní zdržet,“ poznamenal si ještě v Olomouci Leopold Mozart.

A tak se rodinka zřejmě zúčastnila vánočních mší u svatého Jakuba, zašla si na Petrov a historici fantazírují, že si malýWolfgang zahrál i na varhany v kostele svatého Tomáše. Měly 38 rejstříků na třech manuálech a patřily k největším varhanám v českých zemích.

30. prosince 1767 nastal pro Brno „den D“. Zázračná dvojice sourozenců se předvedla místní honoraci z řad šlechty, duchovenstva i měšťanů ve zdejší taverně na Zelném trhu.

Jeden z hostů, převor augustiniánů ze Šternberka Aurelius Augustin, si poznamenal do diáře: „...v obecním domě řečeném taverna se k obdivu všech producírovali jedenáctiletý hoch ze Salcburku se svou patnáctiletou sestrou na křídle, přičemž ji i jeho doprovázeli další brněnští hudebníci na rozličné nástroje. On však nemohl snést trumpety, neboť nebyly s to zahrát čistě unisono.“ Vpaláci hraběte Františka Antonína Schrattenbacha a dnešní Mahenově knihovně v Kobližné ulici Mozart tehdy přespal.

V sobotu 9. ledna 1768 se Mozartových kočár rozjel znovu směrem Vídeň. O tom, jak strávili brněnských čtrnáct dní až do období Tří králů, je jen hromada hypotéz. Nikdo dnes není schopen ani říci, jestli se koncertů v Redutě neuskutečnilo více či jaké skladby malý Mozart s dospívající Nannerl hráli.

Možná Mozart odehrál i něco ze svého repertoáru. Na konci roku 1767 byl jedenáctiletý chlapec už úspěšným skladatelem, jehož některá díla už dokonce vyšla tiskem.

Jak píše ve své knize Mozart a Brno Olga Erhartová, ne všechny zázračné děti měly v Brně na růžích ustláno.

Jednadvacet let po Mozartovi se v Brně za krutého mrazu ocitnuli desetiletý Johann Nepomuk Hummel a jeho otec. Dvě vystoupení však nevzbudila zájem. „Páni v Brně jsou, jak se zdá, většinou chudáci, raději všechno promarní s děvkami a v kartách, pranic nerozumějí umění,“ posteskl si nad vkusem Brňanů Josef Hummel.

Ještě v roce 1824 Brňané slyšeli nejznámější místní dítě. Desetiletý houslista a rodák z Křenové Heinrich Wilhelm Ernst se později stal soupeřem Paganiniho.

Autor: LUBOŠ MAREČEK
Zdroj iDnes.cz





Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:




TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz