NP Šumava se táhne od Železnorudské kotliny na západě, zahrnuje oblast Šumavských plání v okolí Kvildy a dál podél toku Teplé Vltavy až k Nové Peci u Lipenského jezera. Zahrnuje i Trojmezenskou hornatinu a masiv Plechého. Svou rozlohou je největším národním parkem nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Nadmořská výška jeho území se pohybuje od 600 (údolí Otavy u Rejštejna) do 1378 m (vrchol Plechého - nejvyšší hory české části Šumavy).
Pro ochranu přírody je Národní park rozdělen do tří zón a několika klidových území. Kromě toho je zde chráněna i řada menších lokalit formou statutu přírodní památky. Patří mezi ně především Chalupská slať, Buková slať, kotlina Valné, Modravské slatě, Obří hrad, Povydří, Malá niva, Prameny Vltavy, Stožec, Trojmezná hora, Tetřevská slať a některé další.
V Národním parku Šumava je množství turistických tras, cyklotras i lyžařských stop, které návštěvníky zavedou do nejkrásnějších míst Šumavy. Pro vodáky je k dispozici celkem 59 km vodáckých tras, které jsou zejména na řekách Otavě a Vltavě.
Pro návštěvníky NP a CHKO Šumava je připravena i řada naučných stezek. Mezi nejznámější patří Medvědí Stezka, naučná stezka Chalupská slať, naučná stezka Boubínský prales, vycházkový okruh Churáňov, naučná stezka Železnorudsko, naučná stezka Povydří, naučná stezka Hamižná hora.
Chráněna krajinná oblast Šumava byla vyhlášena v roce 1963. Mezi nejznámější Národní přírodní rezervace v CHKO Šumava patří Boubínský prales, Bílá strž, Černé a Čertovo jezero. Z přírodních rezervací patří mezi nejvýznamnější Hamižná hora a Milešický prales.