Hustopeče leží na trase cyklistických vinařských stezek v kraji mezi Brnem a Břeclavi. Navíc leží blízko dálnice Brno - Bratislava. Hustopečské vinné sklepy poskytují návštěvníkům města možnost ochutnat a posoudit kvality jihomoravských vín.
Projekt „Hustopeče-turistická brána jihu Moravy“ je spolufinancován Evropskou unií. Celková výměra: 2.447 ha Právní forma: město Počet obyvatel: 5797 (k 1.1.2013) Obvody, části: Nejníže položený bod: m n. m. Nejvýše položený bod: m n. m. Je členem: Mikroregion Hustopečsko
DOSTUPNOST- Silniční spojení: napojení na dálnici Brno - Bratislava.
- Železniční doprava: trať 254 navazující na trať 250 Brno - Břeclav.
- Autobusová doprava: linkové spoje zajišťuje Bors Břeclav a.s.
- Na kole: cyklostezka č. 5033, Moravská vinná, André.
- Pěšky: červená TZ (z Kloubouky u Brna)
HISTORIE MĚSTA
Katastr města patří k nejstarším osídleným oblastem jižní Moravy. První písemné zmínky pocházejí z první poloviny 13. století, kdy byl majitelem města Vilém z Hustopečí. Od počátku 14. století do sklonku 16. století náleželo město klášteru Králové (Aula Regia)
na Starém Brně. Významný mezník představoval rok 1572, kdy byly Hustopeče povýšeny na město. Od roku 1848 patřily Hustopeče Lichtenštejnům, poté se staly sídlem politického a soudního okresu.
Město je osudově spojeno s osobou našeho prvního prezidenta T.G. Masaryka.
Narodila se zde jeho matka Terezie - rozená Kropáčková. Prezident v letech 1861 - 1863 navštěvoval hustopečskou piaristickou reálku. Jeho bratr Ludvík zde vlastnil tiskárnu, z níž vzešly i Masarykovy kritické studie Rukopisů. Hustopečský městský hřbitov je i posledním místem odpočinku prezidentových rodičů.
Od roku 2009 prochází městem NAUČNÁ STEZKA TGM.
U příležitosti 160. výročí Masarykova narození byla odhalena nová pamětní deska na budově tiskárny bratra Ludvíka. Je unikátní tím, že zachycuje Masaryka ve věku 35 let, kdy v Hustopečích sepsal své dílo Konkrétní logika.
Erbovním znamením města je jeho vinařská kultura. Ta měla vliv nejen na zdejší viniční a sklepní hospodářství, ale i na etnickou skladbu města. Jejími významnými nositeli byli totiž němečtí kolonisté a později novokřtěnci. Vinařství a vinohradnictví měly na rozvoj města a jeho obyvatele vůbec největší vliv. Koncem 19. a začátkem 20. století došlo k prudkému poklesu pěstování révy vinné kvůli plísním.
Po 1. a 2. světové válce dochází k obnově výsadby vinic a hustopečské vinařství opět nabývá na významu.
PAMÁTKY
V městě naleznete velké množství památek, do kterých se bezprostředně řadí např.: Radnice z roku 1906 s obřadní a pamětní síní, empirový dům (místo původní radnice s patrovými gotickými sklepy), renesanční kašna s Tritonem a delfíny z roku 1595, kostel sv. Václava a sv. Anežky České, renesanční dům U Synků s arkýřem a dvorními arkádami (současná galerie města), barokní morový sloup z roku 1736, a mnoho dalších..
KULTURA
Městské muzeum a galerie se nachází v domě "U Synků", který je nejzachovalejším
reprezentantem měšťanské renesanční zástavby hlavního náměstí.
Stálá expozice vín je rovněž v domě U Synků. CENTRUM VOLNÉHO ČASU zabezpečuje kulturní a společenskou činnost pro občany města - pořádání divadelních, filmových, audiovizuálních představení, koncertů, hudebních a tanečních vystoupení, výstav výtvarných děl a prací lidové tvořivosti, festivalů a přehlídek v oblasti kultury, provoz kina, trhy na náměstí, provoz městské knihovny. Další zařízení sloužící pro kulturní akce je kulturní středisko (Společenský dům).
Zdroj informací: www.hustopece-city.cz
|
|