Veřejnosti je přístupné téměř celé první patro slavkovského zámku. Jeho instalaci tvoří části kdysi rozsáhlé kounicovské galerie, jejíž počátky je možno hledat již v první polovině 17. století. K největšímu rozšíření rodové obrazárny došlo ve druhé polovině 18. století za Václava Antonína z Kounic.
K nejcennějším zámeckým interiérům náleží místnosti západního křídla, postavené v první fázi výstavby barokního zámku. Jejich stropy jsou vyzdobeny štukami Santina Bussiho a freskami Andrey Lanzaniho. Pozoruhodný je zejména tzv. Sál předků, situovaný uprostřed západního křídla a vyzdobený monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu. Sál předků je propojen s oválným tzv. Historickým sálem, jenž byl dokončen až v šedesátých letech 18. století iluzivní výmalbou Josefa Pichlera a v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Bohatou štukovou výzdobou jsou zdobena i obě hlavní zámecká schodiště. Interiéry zbývajících zámeckých křídel jsou již vyzdobeny v duchu klasicismu. Platí to i pro tzv. Rubensův sál v jižním křídle, jenž byl v minulosti vyzdoben kopiemi Rubensových obrazů. V současné době je využíván pro společenské příležitosti.
V rámci prohlídky je veřejnosti přístupna i oratoř zámecké kaple sv. Kříže. Kaple, procházející oběma nadzemními patry, byla dokončena jako poslední část zámku roku 1769, kdy ji vymaloval Josef Pichler. Nedílnou součástí zámeckého areálu je zámecký park, který patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě.
Jen málo návštěvníků slavkovského zámku ví (pomineme-li přímo obyvatele Slavkova), že se pod samotnou zámeckou budovou nachází dvě patra podzemních prostor, sklepů, chodeb a schodišť, která v některých místech ukrývají základy starších objektů a to komendy řádu německých rytířů, renesančního zámku ze 16. století a hospodářského zázemí barokního zámku.
Zámek patří pod správu Historickému muzeu, které se nachází v objektu.
PROHLÍDKOVÉ TRASY- Historické sály
Tato trasa představí návštěvníkům reprezentativní prostory zámku s bohatou freskovou a štukovou výzdobou, dobovým mobiliářem a částí v minulosti proslulé obrazové sbírky šlechtického rodu Kouniců, provede je Sálem předků s portréty nejvýznamnějších majitelů zámku, Rubensovým sálem, kde mohou shlédnout kopie Rubensových velkoplošných pláten, a v neposlední řadě Historickým sálem, který byl místem sjednání příměří po bitvě u Slavkova v roce 1805. Prohlídka vrcholí návštěvou kaple sv. Kříže, která se vyznačuje jedinečnou akustikou pro koncertní vystoupení.
Prohlídka s průvodcem, možnost prohlídky v cizích jazycích po předchozí objednávce.
- Historické sály a salonky
Prohlídka představí návštěvníkům severní křídlo zámku, kde se návštěvník seznámí s kulturou bydlení šlechty od renesance po 19. století. Součástí severního křídla je např. renesanční gobelín, Květinový salonek, Empírový „napoleonský“ salonek, knihovna, Sál módy nebo Divadelní sál a další prostory.
Prohlídka s průvodcem, možnost prohlídky v cizích jazycích po předchozí objednávce.
- Tajemství ztracené koruny
Prohlídka s průvodcem. Pouze v českém jazyce. Prohlídková trasa pro nejmenší, která prochází salonky severního křídla v prvním patře zámku, je doplněna kostýmy, dekoracemi a rekvizitami. Děti v rámci prohlídky řeší záhadu ztracené koruny pomocí indicií a čteného příběhu. Vítané jsou u dětí vlastní kostýmy, popřípadě je můžeme na zámku zapůjčit. Vhodné pro děti 5 - 10 let.
- Austerlitz – malé město velkých dějin
Expozice se věnuje městu Slavkov a Bitvě tří císařů, k vidění jsou originální zbraně a vybavení, poutavé promítání o bitvě, k vyzkoušení nabíjení pušky, klobouky, torny. Vhodné pro širokou veřejnost, dospělé i děti. Prohlídku expozice lze absolvovat i s audioprůvodcem, který je vedle češtiny nabízen i v cizích jazycích (angličtina, němčina, francouzština a ruština).
- Další tematické výstavy
V budově zámku se nachází hned několik galerijních prostor, které vždy v průběhu sezony zaplní výstavy nejrůznějších uměleckých směrů, ať už se jedná o výstavy skla, keramiky, květin, obrazů, fotografií, šperků, grafik, paličkované krajky, ale také různé vánoční či velikonoční výstavy nebo výstavy vín a mnohé další.
OTEVÍRACÍ DOBA
Duben: úterý až neděle, od 9.00 do 16.00 hodin.
Květen: úterý až neděle, od 9.00 do 17.00 hodin.
Červen, červenec a srpen: denně, od 9.00 do 17.00 hodin.
Září: úterý až neděle, od 9.00 do 17.00 hodin.
Říjen–listopad: úterý až neděle, od 9.00 do 16.00 hodin.
Prosinec–březen: na objednávku, 200% příplatek.
Duben–listopad: mimo provozní dobu, 100% příplatek.
Poslední vstup jednu hodinu před koncem provozní doby.
VSTUPNÉHistorické sály
nebo AUSTERLITZ - malé město velkých dějin- Plné vstupné: 120 Kč
- Senioři 70 Kč
- Děti, studenti, ZTP 60 Kč
- Rodina (2+2) 300 Kč
Historické salonky
nebo Tajemství ztracené koruny- Plné vstupné 80 Kč
- Senioři 60 Kč
- Děti, studenti, ZTP 50 Kč
- Rodina (2+2) 250 Kč
Výstavy a příležitostní prohlídky- Plné vstupné 50 Kč
- Senioři 40 Kč
- Děti, studenti, ZTP 30 Kč
- Rodina (2+2) 130 Kč
Cena za výstavu může být upravena dle náplně a rozsahu výstavy
SLUŽBY- Rezervace
- Sociální zařízení
- Prodej: suvenýry, upomínkové předměty, publikace.
- Občerstvení v zámecké kavárně a restauraci.
- Pronájem prostor
- Svatební obřad
- Školám rádi zařídíme individuální prohlídku.
DOSTUPNOST
Parkování možné na ulici Boženy Němcové (navazuje na ul. Slovákovu i ul. Čs. armády), ulici Lidická (navazuje na ul. B. Němcové), ulici Smetanova (navazuje na ul. B. Němcové), Palackého náměstí, Komenského náměstí (vedle kostela), ulici Kounicova (za kostelem, před stadionem, před koupalištěm) - vhodné pro autobusy.
- Autem: po D1 směr od Prahy - exit 211 Slavkov u Brna; po D1 směr od Ostravy - exit 216 Rousínov.
- Vlakem: železniční stanice Slavkov u Brna, necelé 2 km od zámku.
- Autobusem: autobusové nádraží Slavkov u Brna, asi 1 km od zámku.
- Na kole: cyklostezky č. 5097 a 5136.
ZDROJ INFORMACÍ: www.zamek-slavkov.cz
|
|