NEBEZPEČÍ NA ŘECE. Míst, kterým vodáci musí věnovat zvýšenou pozornost a být skutečně opatrný, je na Ohři hned několik. K nejnebezpečnějším patří Tuhnický jez spolu s jezem v Radošově.
Informace o Ohři
Karlovy Vary - Již tři dvojice vodáků museli letos záchranáři lovit ve vodách Ohře. Dva z párů ztroskotaly na Tuhnickém jezu v Karlových Varech. Naštěstí se všechny případy obešly bez úmrtí. Vzhledem k tomu, že sezona na řece díky počasí začíná velmi pozvolna, jde o varovný jev. Ten se však bohužel každoročně opakuje.
Míst, kde je třeba věnovat situaci zvýšenou pozornost a být skutečně opatrný, je na Ohři několik. K nejnebezpečnějším patří Tuhnický jez spolu s jezem v Radošově. Na obou nalezly smrt už desítky lidí, kteří podcenili jezy a přecenili vlastní síly. Přestavbou Tuhnického jezu se nyní zabývá Povodí Ohře.
Tuhnický jez
„Máme k dispozici studii přestavby, která nabízí několik variant. O výběru té nejvhodnější budeme jednat příští týden,“ informoval technicko-provozní ředitel Povodí Ohře Jindřich Břečka.
V letošním roce k přestavbě jezu určitě nedojde. Po vybrání nejvhodnější varianty musí pracovníci Povodí Ohře nechat zpracovat projekt a zajistit finanční prostředky. Podle Břečky se nabízí i možnost jejich čerpání z některých dotací. „Letos na jezu v Tuhnicích uděláme jenom minimální opatření tím, že na jez instalujeme odrazníky. To jsou gumové pásy a jejich umístěním přímo na koruně jezu se proud vody provzdušní, a dosáhneme tak jeho zmírnění. Tím zmenšíme možnost případného utonutí,“ vysvětlil Břečka.
„Jez je prakticky před úplnou devastací, podle odborníků vydrží tak dva, tři roky. Letošní zima, kdy se na něm hromadily kry, mu také příliš nepřidala. Povodí Ohře už do nějakých úprav investovalo,“ uvedl Míla Pražák z pracovní skupiny Vodácká Ohře, která spolupracuje s Karlovarským krajem.
Údaje pro turisty
Údaje o nebezpečných místech na řece a jak je překonat bude obsahovat i sedmdesát informačních cedulí, které budou největší letošní novinkou na řece Ohři. Vodáci by se podle nich měli orientovat od července. V současné době se cedule vyrábějí a připravuje se vše pro jejich instalaci. Návštěvníci řeky se kromě nebezpečných míst dočtou, kde se právě nacházejí a jaké jsou v okolí kulturní památky. Cedule mají sloužit i ostatním turistům -pěším i cyklistům. Jednotné značení má rovněž informovat o možnostech ubytování a dalších aktivitách, které s vodáckou turistikou souvisejí. „Projekt zatraktivní řeku pro vodáckou turistiku, zároveň vytvoří chybějící jednotný systém značení na Ohři a přispěje k bezpečnosti sjízdnosti Ohře pro vodáky,“ řekl hejtman Josef Pavel.
Ohře láká stále více lidí
I když zájem o Ohři mezi lidmi každým rokem vzrůstá, není ještě zdaleka tak přeplněná jako nejnavštěvovanější Vltava a Lužnice.
V současnosti nejvyhledávanější úsek řeky je z Lokte do Klášterce nad Ohří, který lze zvládnout za 2-3 dny. Začít lze ale i v Tršnici, Chebu, Sokolově a pohodlně skončit například v Karlových Varech, Vojkovicích nebo Kadani.
Zájemci o Ohři si mohou před vyplutím vyhledat řadu užitečných údajů. Stav vody a situaci na řece lze nalézt na adrese www.poh.cz (Povodí Ohře). Řadu důležitých a potřebných informací přináší adresa www.padlo.cz.
**** Nebezpečné jezy
Tuhnický (Karlovy Vary) velmi nebezpečný jez. Přenášení vlevo. Nenechte se zmást koupajícími se vodáky. Za vyšších stavů se pod jezem tvoří nebezpečný vracák, který má na svědomí několik životů.
Radošov velice nebezpečný jez. Pozor za vyšších stavů. Pod jezem se tvoří dlouhý vývar, ze kterého je velice obtížné uniknout.
Za nižších stavů nevypadají tyto jezy nijak nebezpečně a často je dokonce možné vidět v nich koupající se vodáky.
Zdroj: www.padlo.cz
Autor: LEV HAVLÍČEK
Zdroj iDnes.cz