Když se řekne Ještěd, většina z nás si vybaví známou horu s typickou stavbou na vrcholu. Ne každý však ví, že k oblasti neodmyslitelně patří i přírodní park Ještěd.
Katastrální území: Liberec, Křižany, Světlá pod JeštědemVyhlášeno: 1995Celková výměra: 93,6 km2Nejvyšší bod: 1012 m n. m. vrchol JeštěduNejnižší bod: 289 m n. m. údolí Lužické Nisy a Bílého PotokaDélka parku: 22 kmŠířka parku: 7 km
Zajímavostí je, že přes hřeben Ještědu vede hlavní Evropské rozvodí mezi Severním a Baltským mořem. Vody ze severních svahů odtékají přes Lužickou Nisu do Baltu, zatímco potoky z jihozápadní části odvádí řeka Ploučnice přes Labe do moře Severního. Jihozápadní hranice parku sleduje takzvaný "Lužický zlom".
V severozápadní části parku se vyskytují dřevěné, hrázděné i roubené stavby, které jsou pozůstatkem národnostně smíšené historie oblasti. Pro jihozápadní část jsou typické dřevěné roubené stavby jako doklad českého osídlení Podještědí. Objekty se zachovalou lidovou architekturou jsou v každé obci na území parku. Řada z nich je památkově chráněná.
Na vrchol Ještědu vede z Výpřeže po hřebeni přes Černý vrch, kolem chaty Na Pláních, Červeného kamene a Kamenných vrat naučná stezka. Je zaměřena především na geologii a geomorfologii Ještědského hřbetu. Seznamuje rovněž s vegetací a zvířenou a přibližuje i okolní kraj s jeho historií. Na trase je umístěno celkem dvanáct zastávek s informačními panely. Základní okruh je dlouhý asi 10 km, včetně odbočky od chaty Ještědka na vrchol Ještědu. Na nástupním místě na Výpřeži (Tetřeví sedlo) je umístěn panel se základními informacemi o celé trase.
Zdroj informací: převzato z iDnes.cz