Předchůdce českého muzea techniky lze spatřovat ve sběratelských aktivitách stavovské inženýrské školy (založené 1717), pražské polytechniky (1806) a Českého průmyslového muzea (1873). Technické muzeum bylo ustaveno roku 1908 pod názvem Technické muzeum Království českého s moderním programem dokumentace hlavních vývojových trendů technického vývoje, hodnocení jejich přínosu společnosti a uchovávání reprezentantů tohoto vývoje budoucím generacím. U založení muzea stáli profesoři dnešního Českého vysokého učení technického, které je nejvýznamnějším partnerem muzea dodnes. České muzeum techniky přispívalo již od svého založení k pochopení povahy a smyslu moderní civilizace a činí tak dodnes.
První sbírky byly veřejnosti zpřístupněny v roce 1910 ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech.
Samostatná muzejní budova vyrostla v letech 1938–1941 na pražské Letné. Když byla po svém dokončení zabrána tehdejší okupační správou, muzeum nalezlo útočiště v nevyhovujících prostorách pražské Invalidovny. Zde bylo muzeum až do povodní v roce 2002. Po válce nebyla budova navrácena muzeu celá, ale pouze jedna třetina. První expozice zde byla instalována v roce 1949. V roce 1951 bylo muzeum postátněno a ústav získal dnešní název. Teprve po roce 1989 získalo NTM ke svému užití všechny prostory muzea a mohlo být přistoupeno k náročné stavební rekonstrukci a tvorbě nových expozic.
Národní technické muzeum má statut ústředního muzea České republiky a vědeckého pracoviště s funkcí dokumentační, prezentační, metodickou a informační.
Jako den slavnostního znovuotevření muzea byl stanoven 15. únor 2011, kdy si připomínáme 180. výročí narození významného mecenáše, architekta a stavitele Josefa Hlávky. Budova Národního technického muzea je poprvé za svoji více jak sedmdesátiletou historii celá určena jen muzejním účelům. Na více než pěti a půl tisících metrů čtverečních budou moci návštěvníci vidět na pět tisíc exponátů. Národní technické muzeum se tak vrací na muzejní nebe jako svébytná muzejní, vědecká a vzdělávací instituce. Za podporu celé rekonstrukce hlavní budovy a vybudování expozic patří poděkování Ministerstvu kultury.
EXPOZICE
V budově NTM na Letné je zpřístupněno 14 stálých expozic:
- Architektura, stavitelství a design - expozice, věnovaná architektuře, stavitelství a designu. Představeny jsou nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích z období let 1860 až 1989. Vystaveny jsou jak původní, tak zcela nové architektonické modely staveb včetně sochařských doplňků, četné skici, plány a fotografie, charakterizující jednotlivé slohové etapy a přibližující velké osobnosti české architektury (J. Zítek, J. Kotěra, J. Gočár, Sial).
- Astronomie - expozice mapuje dějiny astronomického poznání za uplynulých 6 500
let a ukazuje řadu astronomických, měřících a navigačních přístrojů z období od 15. do 20. století. Návštěvníci se zde budou moci dotknout i pravého meteoritu. - Doprava - největším lákadlem muzea je již tradičně dopravní hala, ve které jsou umístěny exponáty, které vyprávějí příběh historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území České republiky. TIP: legendární automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem T. G. Masarykem, letoun Kašpar JK z roku 1911 a nově stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945.
- Fotografický ateliér - prezentace vývoje fotografických procesů a fenoménu fotografie, od jejího vynálezu až po současnost. Jednotlivá historická období jsou dokumentována používanými přístroji a originálními fotografiemi. Ústřední část expozice tvoří rekonstrukce dobového „skleněného“ ateliéru. TIP: Nejcennějším vystaveným exponátem je daguerrotypie Královského pláce v Paříži z roku 1840, jejímž autorem je objevitel této techniky J. L. M. Daguerre.
- Tiskařství - expozice je koncipována jako autentická tiskárna. Vystavené stroje ukazují vývoj hlavních tiskařských technologií od vynálezu knihtisku až po současnost. TIP: knihtiskový ruční lis z pražské Jezuitské tiskárny z přelomu 17. a 18. století nebo kotoučová rotačka MAN z roku 1876, vyrobená pro Místodržitelskou tiskárnu v Praze.
- Hornictví
- Hutnictví
- Herna Merkur
- Chemie kolem nás
- Interkamera
- Měření času
- Technika v domácnosti
- Technika hrou
- Televizní studio
PROVOZNÍ DOBA
Pondělí: zavřeno
Úterý – pátek: 9–18 hod.
Sobota, neděle a st. svátky: 9-18 hod.
CENÍK- Plné vstupné 220 Kč
- Snížené vstupné 100 Kč
- Rodinné vstupné 420 Kč
- Školní skupiny 50 Kč/dítě
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou:
- Vlakem:
- MHD: zastávka tramvaje Letenské náměstí. Nejbližší spojení metrem je do stanice Hradčanská na lince A nebo stanice Vltavská na lince C. Z obou stanic můžete pokračovat tramvají na Letenské náměstí.
- Pěšky: 2 km od Pražského hradu - příjemná procházka Letenskými sady
- Na kole:
- Autem:
ZDROJ INFORMACÍ: http://www.ntm.cz
|
|