V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.
HISTORIE
Historie letectví v regionu má kořeny ještě před vznikem samostatného Československa, Kunovice jsou v současnosti centrem této tradice. Ať již v minulosti nebo v současnosti, hustota činností spojených s letectvím je nejvíce soustředěna kolem kunovického letiště, v lokalitě, kde se nachází i letecké muzeum.
Aktivity pro zachování letadel veteránů v Kunovicích sahají až do 60. let minulého století, kdy se zakladatelé muzea, parašutisté a členové Slováckého aeroklubu Alois Hráček a Jiří Marek spolu s dalšími nadšenci letectví snažili uchovat výsadkové letouny: americký Fairchild a německý Siebel. Bohužel z rozkazu nadřízených orgánů musela být obě letadla zničena, přičemž v tehdejším Československu šlo o jedny z posledních exemplářů.
Samotné muzeum bylo založeno jako volná dobrovolnická organizace při Slováckém aeroklubu v roce 1970 a pod vedením zakladatelů zahajuje pod názvem Slovácké letecké muzeum svou činnost. Jeho skutečným prvním vystavovaným exponátem se stal v roce 1974 letoun Aero L-29A Delfín Akrobat, který je v Kunovicích dnes jediným vystavovaným exemplářem tohoto typu letadla na světě.
Záměrem zakladatelů bylo vystavování strojů vyrobených či kooperovaných v továrně Let n.p. v Kunovicích. Tento záměr se díky aktivním členům Slováckého aeroklubu a za pomoci zaměstnanců n.p. LET postupně zdařil naplnit a dnes jsou v muzeu umístěny prakticky všechny typy letounů vyráběných v Kunovicích, ale také stroje dalších výrobců. Díky přízni Ministerstva národní obrany se během dalších let letecký park rozrostl také o letouny československé armády.
Muzeum bylo nejprve umístěno přímo v areálu tehdejšího n. p. Let, a pro běžného návštěvníka bylo nedostupné. Později muzeum získalo povolení na dočasný přesun exponátů v areálu letiště, do prostor "Hektary" za velkou stojánkou, kam byly letouny přestěhovány.
Roku 1991 se muzeum stalo zařazením do struktury aeroklubu ("Převzetím sbírky Slováckého leteckého muzea do své péče"), jako odbor Muzeum, oficiální součástí Slováckého aeroklubu a ve stejném roce bylo celé muzeum fyzicky přemístěno, na aeroklubem předem připravený pozemek, kde sídlí dodnes.
V roce 2005 byla s příslibem dalšího rozvoje muzea, podepsána třístranná Smlouva o spolupráci mezi Slováckým muzeem Uherské Hradiště, Městem Kunovice a Slováckým aeroklubem Kunovice a od sezóny 2006 byl provoz pod názvem Letecké muzeum Kunovice zajištěn Slováckým muzeem Uherské Hradiště v turnusovém režimu. V druhé polovině roku 2014 byla ukončena tato Smlouva o spolupráci ze strany Slováckého aeroklubu a snahou aeroklubu bylo muzeum nejen provozovat, ale skutečně rozvíjet. Od sezóny 2015 byl tedy provoz muzea po desetileté "přestávce" zajištěn spolkem Slovácký aeroklub Kunovice.
Od roku 2017 je Letecké muzeum v Kunovicích samostatným subjektem Letecké muzeum v Kunovicích jako pobočka Slováckého aeroklubu a je provozováno ve spolupráci s městem Kunovice.
STÁLÁ EXPOZICE
Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Tato výroba je soustředěna právě v Kunovicích na Uherskohradišťsku.
Prohlédnout si můžete legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny. Vystaven je jeden vrtulník, vlečný terč, radar a výzbroj z období ČSLA. V expozici je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete.
Ve vstupním objektu naleznete výstavní prostory pro tématické výstavy s předměty, které nelze vystavit pod širým nebem.
- Vojenská letadla
Let C-11 (Jak-11) – vojenský cvičný, MiG-15 bis SB, MiG-19 PM, MiG-21 F-13 – vojenské stíhací, Avia IL-14 T - dopravní a výsadkový, upravený na salonní, Avia – IL-14 FG – vojenský fotogrammetrický, L-29 Delfín – vojenský cvičný, L-29 A Delfín – akrobatický, L-29 R Delfín – vojenský bitevní, průzkumný, Mi-4 – vojenský transportní, výsadkový a sanitní vrtulník, unikátní Z-37 Turbo Military, Aero L-39ZA Albatros - lehký bitevní. - Sportovní letadla
Aero Ae-45 - sportovní, aerotaxi, Z-126 Trenér II - sportovní školní, Let L-13J Blaník - kluzák. - Dopravní letadla
XL-410 "Matylda" - první prototyp L-410, několik verzí L-410 - malý dopravní, XL-610 M - dopravní, TU-154M "Naganský expres" - dopravní ex vládní letoun. - Krytá expozice
Výstava L-200 Morava, L-39ZA Albatros, Z-126 Trenér, bezpilotní letoun Sojka III/TVM, proudový motor v řezu AI-25TL. - Ostatní vlečný terč KT-04, Přibližovací radiolokátor RP-4A, letecké pumy.
PROHLÍDKA- Délka: 90 - 120 minut
- Min/max počet osob ve skupině: minimální počet nestanoven, maximální počet 50 osob
- Průvodce: ano
- Cizojazyčná: technická data v češtině a angličtině
OTEVÍRACÍ DOBA
DUBEN - ČERVEN ZÁŘÍ, ŘÍJEN: 9.00-12.00, 12.30-17.00 hod.
ČERVENEC - SRPEN: 9.00-12.00, 12.30-20.00 hod.
PO PŘEDCHOZÍ DOMLUVĚ - Pro hromadné zájezdy a návštěvy možnost zpřístupnění muzea i mimo provozní dobu.
VSTUPNÉ- plné vstupné 120 Kč
- zlevněné vstupné (děti, studenti, senioři, vojáci) 100 Kč
- rodinné vstupné 180 Kč/1+1, 260 Kč/1+2, 35 Kč/1+3, 280 Kč/2+1, 360 Kč/2+2, 440 Kč/2+3.
- skupinové vstupné 80-100 Kč/os.
- průvodce 750 Kč, po předchozí domluvě
SLUŽBY- Možnost proletět se v letadle nebo seskok s padákem.
- Široká nabídka leteckých suvenýrů.
- Občerstvení: studené i teplé nápoje.
- Bezhotovostní platba kartou.
- WiFi pokrytí.
- Dětské hřiště.
- Sociální zařízení.
- Možnost svatebních obřadů.
- Tradiční akce pro veřejnost: dobrovolnická Akce U, Odlétáme na prázdniny, Military den Kunovice, Srazy veteránů a techniky, Letní promítání filmů, Otevírání a zavírání muzea, apod.
BARIÉRY
Parkování pro TP, přístupový chodník, bezbariérový vstup.
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 3,5 km jižně od Uherského Hradiště
- Vlakem: stanice Kunovice zastávka (500 m)
- Pěšky: Muzeum se nachází 1 km z centra Kunovic - od náměstí Svobody.
- Na kole: na cyklotrase 47
- Autem: dojezd možný až k muzeu
ZDROJ INFORMACÍ: Martin Hrabec, Albert Orlita, Jaroslav Olbert, Slovácký aeroklub Kunovice
|
|