Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz




TOPlist
Úvod - Beskydy - Staré Hamry - STARÉ HAMRY

mapa
Tip: zvolte region z mapy
Zobrazit celou ČR
Zvoleno: Beskydy - Staré Hamry - Církevní stavby a sakrální objekty

Region
Typ
Obec
Beskydy, Břeclav a Pálavské vrchy, České Švýcarsko a Šluknovsko, Střední Morava Haná, Moravský kras a Blansko, Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko, Hrubý a Nízký Jeseník, Západočeské lázně a Krušné hory západ, Lužické hory a Liberecko, Zlínsko a Hostýnské vrchy, Hradecko a Podzvičínsko, Šumava, Brno a okolí, Máchův kraj, Jižní Čechy


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

STARÉ HAMRY

Negarantovaná informace

Podhorská obec Staré Hamry leží pod soutokem Bílé a Černé Ostravice 20 km jižně od Frýdku-Místku. Je rozdělena údolní nádrží Šance, postavenou v letech 1964-70, na slezskou a moravskou část. Centrum obce je na moravské straně na osadě Samčanka u silnice první třídy.

Obec dostala pojmenování podle hamru, který dal postavit roku 1638 hrabě Jiří Oppersdorf. Obec je významným střediskem letní i zimní turistiky a na jejím území leží známé a hodně navštěvované rekreační oblasti Bílý kříž a Gruň, odkud jsou nádherné výhledy i na Malou Fatru. Staré Hamry jsou známé z tvorby Petra Bezruče (báseň Maryčka Magdonova).

Status: obec
Celková výměra: 8472 ha
Počet obyvatel: 541 (k 1.1.2018)
Okres: Frýdek-Místek
Nadmořská výška: 500 m n. m.
Osady: Obec se skládá z padesáti pěti osad, z nichž nejvýznamější je Samčanka, Lojkaščanka, Chlopčíky a Klubová na moravské straně a Gruň, Janikula, Podgruň, Jamník, Porubané a Vroble na straně slezské.
Sousedí: Staré Hamry sousedí s obcemi Ostravice, Bílá, Čeladná, Krásná a Klokočov (SR).
Je členem: Obec je členem Zájmového sdružení Frýdlantsko-Beskydy.

HISTORIE OBCE

Vznik obce Staré Hamry lze zařadit někdy mezi léta 1636 - 1639, kdy se dochovala první gruntovní kniha. V roce 1638 zde nechal hrabě Oppersdorf postavit jeden železný hamr, poháněný vodou, což vlastně byly první železárny na panství frýdeckém. Do nich se dodávala ruda, která se těžila v nedalekých Malenovicích. Když později vznikly nové hamry v Bašce, říkalo se předešlým hamrům staré. Tak vznikl název Staré Hamry, který přešel pak i na dědinu, která se vyrubáváním lesů a stavěním nových chalup rozšiřovala směrem do tzv. "zadních hor".

V roce 1664 byla v Hamrech 18 chalupníků, panský dům a dům pro hamerníky a 2 mlýny. Na počátku 19. století měla obec 100 domů a 551 obyvatel. Ve 40. letech 19 století bylo již v obci 1826 obyvatel, 197 domů a 343 bytových stran.

Původní Staré Hamry se však rozkládaly pouze na pravém břehu řeky Ostravice, od jejího pramene na Bílém Kříži (tzv. Černá Ostravice) až po dnešní Novou Ves. Důkazem toho jsou doposud zachované názvy osad, např. Hamrovice. Řeka Ostravice, na které byla postavena vodní nádrž Šance, tvořila až do r. 1928 oficiální hranici mezi Moravou a Slezskem. 1. července 1951 došlo k novému správnímu rozdělení. Byly utvořeny současné územní celky obcí Ostravice, Staré Hamry. Rovněž byla vytvořena obec Bílá.

Dnešní tzv. moravská část Starých Hamer byla až do roku 1948 v držení olomouckého arcibiskupství, a proto v minulosti procházela i poněkud odlišným vývojem než strana slezská. Největší rozkvět obce lze zaznamenat někdy ke konci minulého a v první polovině tohoto století, kdy tato obec byla vyhledávanou a známou rekreační oblastí. V tomto směru lze snad vzpomenout především básníka Petra Bezruče, který zde našel svůj "druhý domov" a jehož báseň Maryčka Magdonová, věnovaná tomuto kraji, se stala vlastně nejznámější a stěžejní básní jeho básnického díla.

Dnešní Staré Hamry již mají poněkud pozměněnou tvář, především ve vztahu k samotné přehradní nádrži a jejímu blízkému okolí, kde vzniklo nové funkční centrum na Samčance. Výstavba přehrady poznamenala nejen vzhled, ale i samotný život obce Staré Hamry. Došlo jednak k zatopení původně vybudovaného a stabilizovaného centra obce s vlakovým spojením, k likvidaci většiny obchodů, služeb a snížení celkového počtu obyvatel o téměř 1/2 a jednak k dalšímu zhoršení původních životních podmínek v obci, k zpřetrhání dlouhodobých sociálně-historických vazeb obou rozdělených částí obce a následně dalším omezením, vyplývajícím ze začlenění celé obce do nových pásem hygienické ochrany tohoto vodního díla. O nejasnosti celkové budoucí koncepce obce při stavbě přehrady mimo jiné svědčí právě novější zástavba na Samčance, která byla postupně realizována bez celkovějšího časového a architektonického pohledu, kdy jednotlivé budovy mají značně rozličný ráz a ani situování výstavby nového středu obce ve "dvojité zatáčce" nově vybudované frekventované levobřežní silnice jistě nebylo řešením optimálním.

Poněkud vzdálenější jednotlivé osady sice nebyly touto výstavbou nijak výrazněji dotčeny, osud se však na nich podepsal jinak. Špatná dostupnost, celkově těžší životní podmínky i nenahrazená ztráta v obci kdysi vybudované a stabilizované sítě jednotlivých služeb a obchodů způsobily, že především mladým rodinám se v těchto podmínkách již většinou žít nadále nechtělo, starší trvale bydlící občané postupně umírali, a tak se tyto části obce pozvolna měnily v sice krásné, leč pouze většinou již jen chatové osady.

I přes tyto výše uvedené skutečností si však Staré Hamry dokázaly i v současnosti uchovat svůj nezapomenutelný kouzelný půvab a stále jsou proto vyhledávaným místem rekreačních pobytů.

Zvláštností obce jsou také dvě katastrální území Staré Hamry l a Ostravice 2, jako pozůstatek nového správního rozdělení v roce 1951. V roce 1990 se také od Starých Hamer odloučila obec Bílá, která do té doby byla jejich součástí. V současné době slouží pro výuku žáků I. stupně již jen původní budova školy na Samčance.

PAMÁTKY

Ve Starých Hamrech byl roku 1856 dostaven kamenný kostel zasvěcený sv. Jindřichovi. Podle kroniky se stavěl 1000 dní. Kostel zůstal na původním místě, dnes na východním břehu přehrady. Dříve se v údolí pod ním rozkládala obecní zástavba a železnižní stanice. V blízkosti kostela je hřbitov a pomník Maryčky Magdonové autora Augustina Handzela, na památku legendární postavě Bezručových Slezských písní jej roku 1933 dal postavit spolek Sokol.
Na území Starých Hamer se nachází několik chráněných tisů červených na enklávách Medvědí, Němčanka a Klubová. Často narazíte i na různé kříže, ty nejvýznamnější jsou litinový kříž v centru obce a bílý kříž na hřebeni.
Na Gruni stojí dřevěná kaple sv. Panny Marie Pomocné. Kaple je vyhledávanou kulturní památkou.
Na osadě Bílý kříž je vyhledávaným turistickým cílem bílý kříž, podle něhož osada dostala své jméno.
Cestou od kostela sv. Jindřicha přes Gruň na Bílý kříž se mohou turisté seznámit s historií obce a jejími zajímavostmi prostřednictvím naučné stezky Gruň – Bílý kříž. Za dobré viditelnosti mohou turisté na Gruni obdivovat krásu slovenských hor - Malá Fatra, Západní Tatry – Roháče.

Dalšími zajímavostmi v katastru obce je přírodní památka Podgruň – horská louka se vzácnou flórou a přírodní rezervace Poledňana – přirozené beskydské porosty, bučina se smrkem a klenem.
Zajímavostí je i vodní nádrž Šance na řece Ostravici, zdroj pitné vody pro Ostravsko (335 ha).

KULTURA

Kulturním centrem je rekonstruovaný Kulturní dům, kde probíhají kulturní a společenské akce.

Pravidelně konané akce během roku: na Gruni "Gruň náš šumný jediný" (první ročník v r. 2016, stálý termín konání je poslední prázdninová sobota v srpnu), "Lidé lidem v Beskydech" probíhá na Konečné (obec je spolupořadatelem), plesy, oslavy významných kalendářních dní.

RELAXACE

Sportovní vyžití nabízí v zimě milovníkům sjezdového lyžování SKI PARK GRUŇ. Z Černé, přes Školeny, Gruň na Bílý kříž a Konečnou je strojově udržovaná běžecká stopa. Obec protíná nesčetně turistických a cykloturistických tras. V centru obce je fotbalové hřiště a nově bylo vybudováno víceúčelové hřiště u školy a dětské hřiště.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ

Staré Hamry nabízí díky svému umístění v horách několik možností rekreace v chatách a horských hotelích.

SLUŽBY A VYBAVENOST

  • Obecní úřad
  • Základní škola na Samčance
  • Hasiči
  • Obvodní lékařka
  • Dětský lékař
  • Holič
  • Prodejna smíšeného zboží a potravin COOP

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 23 km J směrem od okresního města Frýdek-Místek.

  • Vlakem: žst. Ostravice (trať č. 324), vzdálenost 8,5 km.
  • Autobusem: zastávka Staré Hamry.
  • Pěšky: žlutá TZ směr Kladnatá a Horní Bečva, směr Čeladná - Podolánky Kocianka a směr Gruň a Bílý Kříž.
  • Na kole: cyklotrasa č. 461, 6178, 6180.
  • Autem: silnice č. 55 směr Ostravice a směr Bílá.

ZDROJ INFORMACÍ: OÚ Staré Hamry



V okolí 15 km najdete


5,1 km
PENZION LEDOVEC - BÍLÁBeskydy / Bílá
Kapacita bez přistýlek: 24, v ceně od 350 Kč (osoba/noc)

8,0 km
HOTEL & GARDEN **** U HOLUBŮ - ČELADNÁBeskydy / Čeladná
Kapacita bez přistýlek: 34, v ceně od 825 Kč (osoba/noc)

8,1 km
CHATA CELNICA NA BÍLÉBeskydy / Bílá
Kapacita bez přistýlek: 40, v ceně od 250 Kč (osoba/noc)

8,9 km
HORSKÁ CHATA HNÍZDOBeskydy / Ostravice
Kapacita bez přistýlek: 39, v ceně od 200 Kč (osoba/noc)

9,0 km
BESKÝDEK - RODINNÝ PENZION NA VISALAJÍCHBeskydy / Krásná
Kapacita bez přistýlek: 50, v ceně od 200 Kč (osoba/noc)

9,1 km
HOTEL MESIT *** HORNÍ BEČVABeskydy / Horní Bečva
Kapacita bez přistýlek: 105, v ceně od 1380 Kč (osoba/noc)

9,4 km
PENZION U PŘEHRADY - HORNÍ BEČVABeskydy / Horní Bečva
Kapacita bez přistýlek: 39, v ceně od 400 Kč do 490 Kč (osoba/noc)

9,6 km
PENZION U VODY - HORNÍ BEČVABeskydy / Horní Bečva
Kapacita bez přistýlek: 14, v ceně od 580 Kč (osoba/noc)

9,8 km
HOTEL DUO *** HORNÍ BEČVABeskydy / Horní Bečva
Kapacita bez přistýlek: 140, v ceně od 455 Kč (osoba/noc)

9,9 km
UBYTOVÁNÍ V SOUKROMÍ NA VISALAJÍCHBeskydy / Morávka
Kapacita bez přistýlek: 21, v ceně od 200 Kč (osoba/noc)
Ubytování
APARTMÁNOVÝ DŮM BÍLÝ KŘÍŽ
HORSKÝ HOTEL CHARBULÁK NA GRUNI
CHATY SKI PARK GRUŇ
TURISTICKÁ CHATA ŠVARNÁ HANKA
CHALUPA NA STARÝCH HAMRECH
Stravování a zábava
RESTAURACE SAMČANKA - STARÉ HAMRY
Historické zajímavosti
POMNÍK MARYČKY MAGDONOVÉ NA STARÝCH HAMRECH
DŘEVĚNÝ KOSTEL SV. PANNY MARIE NA GRUNI
KOSTEL SV. JINDŘICHA VE STARÝCH HAMRECH
KŘÍŽE VE STARÝCH HAMRECH
KAPLE NA BÍLÉM KŘÍŽI
BAČOVSKÁ CHYŽA - GRUŇ
Přírodní zajímavosti
PP PODGRUŇ V BESKYDECH
PR POLEDŇANA V BESKYDECH
Technické zajímavosti
PŘEHRADA ŠANCE
Kultura
DARK SKY BESKYDY - PARK TMAVÉ OBLOHY
KNIHOVNA VE STARÝCH HAMRECH
Turistika
"OBRÁZKOVÁ CESTA" ZE STARÝCH HAMER NA JAVOŘINU
TURISTICKÁ TRASA STARÉ HAMRY - GRUŇ - KOZLENA - BÍLÝ KŘÍŽ
NAUČNÁ STEZKA JAVOŘINA - NĚMČANKA - SAMČANKA
GRUŇ - REKREAČNÍ OBLAST STARÉ HAMRY
BÍLÝ KŘÍŽ - REKRAČNÍ OBLAST STARÉ HAMRY
VRCHOL SULOV A SÚLOV V BESKYDECH
NAUČNÁ STEZKA GRUŇ-BÍLÝ KŘÍŽ
Sport
GRUŇSKÝ LEDOVEC STARÉ HAMRY
SKI PARK GRUŇ STARÉ HAMRY
VÍCEÚČELOVÉ A DĚTSKÉ HŘIŠTĚ VE STARÝCH HAMRECH
Obchod a služby
HORSKÁ SLUŽBA STANICE GRUŇ
WELLNESS SKI PARK GRUŇ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz