Stálá expozice Umění jihovýchodní Moravy je umístěna ve II. poschodí půdního prostoru barokního objektu. Citlivé architektonické řešení interiéru ponechalo na několika místech odhalenou původní trámovou vazbu ve tvaru tzv. ondřejských křížů, která je významnou technickou památkou. Instalovaná kolekce výtvarných děl ve stručném přehledu přibližuje známé umělce oblasti jihovýchodní Moravy a Uherskohradišťska v časovém rozpětí od konce 19. století do poloviny 20. století.
Vystavený konvolut zároveň představuje část sbírkotvorného zaměření Galerie Slováckého muzea. První třetina expozice je věnována generaci malířů a sochařů, kteří programově vycházeli z tématiky slováckého venkova (J. Uprka, F. Úprka, C. Mandel, A. Frolka, J. Koudelka, S. Lolek, A. Kalvoda aj.). Ve druhé části jsou vystavena díla rodáků a obdivovatelů Uherského Hradiště (J. Prucha, M. Boria, J. Trampota), i těch, kteří se zde v průběhu života trvale usadili (J. Schneiderka, J. Heřman, B.J.Loydolt). V závěru expozice je věnován prostor umělcům z okruhu zlínské Školy umění a uherkohradišťské SUPŠ, tedy těm autorům, kteří od 40. let formovali podobu moderního regionálního umění (V. Hroch, J. Blažek, J. Jaška, J. Habarta, V. Vaculka ad.). Expozice ve svém obsahu informuje o specifických projevech ve vývoji moravského umění.
ZAJÍMAVOSTI
Galerie Slováckého muzea je dnes umístněná v budově staré pošty. Ta byla postavena původně jako císařská zbrojnice v letech 1721 - 1723 podle plánů Jacoba Albla a Leandra Anqisoly. Po mnoha různých využitích se budova dostala do majetku Slováckého muzea, které zde vybudovalo novou galerii.
EXPOZICE - UMĚNÍ JIHOVÝCHODNÍ MORAVY
Je zde soustředěna tvorba výrazných osobností od konce 19. století do druhé třetiny 20. století a v základním přehledu informuje o charakteristických rysech oblastní výtvarné kultury.
První část expozice představuje generaci umělců, jejichž společným programem byla inspirace moravským venkovem a životem lidí, (Joža Uprka, Franta Úprka, Antoš Frolka, Cyril Mandel, Alois Kalvoda, Stanislav Lolek, Ludvík Ehrenhaft) – každý z nich zpracovával téma v bohatých souvislostech, v osobitém rukopisu a přístupu. V další kapitole instalace jsou připomínáni uherskohradišťští rodáci – Jindřich Prucha, Miloš Boria, také ti, kteří na Slovácko přijížděli a udržovali pravidelné kontakty – Jaroslav Panuška, Jan Trampota, nemohou zde chybět ani díla autorů, jimž se tato oblast stala novým domovem – Josef Schneiderka, Jiří Heřman. Poslední třetina výstavního souboru patří nové generaci tvůrců, kteří na přelomu 30. a 40. let a v období po druhé světové válce výrazně ovlivnili podobu regionálního umění, a mnozí z nich působili i jako pedagogové na uherskohradišťské uměleckoprůmyslové škole – Jaroslav Melichárek, Vladislav Vaculka, Vladimír Hroch, Jiří Jaška, Vladimír Vašíček, Ida Vaculková.
Stálá expozice je průběžně obměňována o další autory i díla, takže na stálého návštěvníka čekají nové zážitky i poznání výtvarného života v oblasti jihovýchodní Moravy.
PROVOZNÍ DOBA
Úterý–neděle 9.00–12.00, 12.30–17.00 hodin. VSTUPNÉ- Plné vstupné 100 Kč
- Snížené vstupné (děti, studenti, důchodci) 70 Kč
- Rodinné vstupné 200 Kč/3 os., 250 Kč/4 os., 300 Kč/5 os.
BARIÉRY
Objekt je bezbariérově přístupný, je k dispozici výtah.
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 400 m z centra Uherského Hradiště
- Vlakem: železniční stanice Uherské Hradiště, vzdálenost 400 m.
- Autobusem: Autobusové nádraží Uherské Hradiště, vzdálenost 600 m
- Pěšky: červený městský okruh
- Na kole: poblíž cyklotrasa č. 5055, 47 a Uherskohradišťská
- Autem: Možnost parkování v těsné blízkosti galerie.
ZDROJ INFORMACÍ: www.slovackemuzeum.cz
|
|